Консультує медична сестра

ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ДОСТАТНЬОЇ КІЛЬКОСТІ ЙОДУ В ОРГАНІЗМІ

Дефіцит йоду може призвести до:
- розладів функціонування щитоподібної залози, як-от гіпертиреозу (збільшення активності щитоподібної залози) або гіпотиреозу (її недостатньої активності).
-затримки розумового розвитку у дітей, якій можна запобігти.
Приблизно 2 мільярди людей в світі страждають від нестачі йоду, з них майже 50 мільйонів мають клінічні прояви йододефіциту.
За якими симптомами розпізнати йододефіцит?
▪ задуха (особливо в положенні лежачи),
▪ утруднення ковтання та дихання,
▪ втома, сухість шкіри, забудькуватість і пригнічений настрій, закрепи та ін.

Профілактика йододефіциту Як і у випадку з багатьма іншими неінфекційними захворюваннями, проблему йододефіциту краще попередити, ніж лікувати.

Наш організм не виробляє йоду, натомість його можна отримати найголовніше з їжі чи спеціальних медичних препаратів. Тому, щоб уникнути йододефіциту, необхідно регулярно раціонально та збалансовано харчуватися, вживати сир, коров’яче молоко, яйця, йогурт, йодовану сіль, морську рибу та водорості, молюски, соєве молоко та соєвий соус. За даними Інституту медицини США дорослі чоловіки та жінки для профілактики дефіциту мають вживати 150 мкг йоду на добу. В одній чайній ложці йодованої солі 250 мкг йоду. Тому тримайте на кухні цей цінний продукт і додавайте до страв.



ПРО НОВЕ МЕНЮ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

В Україні розпочалася реформа шкільного харчування.
Технологічні карти для оновленого шкільного меню розробляв кулінарний експерт Євген Клопотенко з командою.
Заклади освіти мали тривалий перехідний період для адаптації нових вимог та їх впровадження.
З 1 січня 2022 року в школах і садочках розпочали готувати за новими правилами та рецептами.
У стравах стали обмежувати кількість солі та цукру, жирів рослинного і тваринного походження. Зменшена кількість соків. Знижені норми споживання хліба та картоплі.
Збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових.
З нових норм виключені ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби. Тому що ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування.
Зміни до системи харчування розробляли з огляду на міжнародний досвід та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо принципів здорового харчування. Врахували також фізіологічні потреби дітей в основних харчових речовинах та енергії.
Упродовж минулого року МОЗ разом із партнерами провели велику роботу з впровадження реформи харчування у закладах освіти:
змінили законодавство (набув чинності Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, затверджені норми та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку);
організували й провели регіональні форуми, зустрічі, практичні семінари для освітян й управлінців;
запустили платформу про здорове харчування.
За матеріалами МОЗ


Що необхідно знати про грип

Грип викликає мікроб, що належить до групи фільтрованих вірусів. Тепер відомо кілька типів грипозного вірусу. В дитини, яка перенесла грип, викликаний одним типом вірусу, виробляється імунітет на 2-3 роки, але щодо даного типу вірусу. При повторному зараженні вірусом іншого типу вона знову захворює. Ось чому захворювання на грип у тієї самої дитини можуть повторюватися щороку і навіть кілька разів на рік. Сприйнятливість людини до грипу дуже велика. Хвороба передається від людини до людини тільки повітряно – крапельним способом. На свіжому повітрі і особливо на сонячному світлі вірус швидко гине, тому зараження звичайно буває при скупченні людей у приміщенні, транспорті, поїздах. Інкубаційний період хвороби від 12 до 48 годин. Хвороба починається раптово, з ознобу і підвищення температури (39-40). Дитина скаржиться на головний біль, болі в спині, попереку, в кінцівках. В одних при цьому спостерігається апатія, сонливість, в інших, навпаки, збудження, безсоння, марення. Часто з’являється блювання, судороги. Так звані катаральні явища, тобто нежить, кашель, кон’юнктивіт, розвиваються звичайно на другий день хвороби. Іноді грип проходить і без підвищення температури. Через 5-7 днів хвороба закінчується. Проте в дітей вона часто ускладнюється запаленням легенів, отитом, бронхітом, ларингітом.
При з’явленні перших симптомів захворювання хворого треба негайно ізолювати, незалежно від тяжкості захворювання. Щоб запобігти ускладненням, хворий повинен залишатися на постільному режимі, поки не відновиться нормальна температура. Хворих треба частіше поїти, бо рідина усуває сухість слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, посилює виділення сечі, сприяє виділенню через нирки отруйних продуктів, що їх виробляють мікроби. Треба своєчасно змінювати вологий від поту одяг і не давати продуктів, які подразнюють слизову оболонку рота (гірчицю, оцет, хрін, горіхи, сухарі та ін). якщо є найменша можливість, то в теплу погоду хвору дитину треба виносити на весь день на свіже повітря. Приміщення, де є хвора дитина, треба утримувати в чистоті і старання (4 – 6 разів на добу) провітрювати. Особи, що обслуговують хворого, при догляді за ним повинні прикривати рота і носа масками з марлі, складеної в четверо. Після вживання маски кип’ятити або старанно прасувати гарячою праскою. Посуд і речі хворого обов’язково треба кип’ятити.
В період епідемії грипу контакт дітей із сторонніми дорослими і дітьми обмежується до мінімуму. Тимчасово припиняється відвідування дітьми кіно, театру, музею, ранків, в міру можливості зменшуються переїзди їх на міському транспорті.

Кiлькiсть переглядiв: 251

Коментарi